Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje

Ubezpieczenie domu to już dla 80% Polaków i Polek oczywisty wybór – właśnie tylu właścicieli nieruchomości zadbało już o ubezpieczenie swojego domu bądź mieszkania.[1]

Ale czy wiesz, że możesz także wykupić ubezpieczenie domu w budowie? Co obejmuje takie rozwiązanie? Jak wybrać najlepszy wariant? Ile kosztuje ubezpieczenie domu w trakcie budowy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


Spis treści:

  1. Ubezpieczenie domu w budowie – co to takiego?
  2. Ubezpieczenie budowy domu – kiedy się na nie zdecydować?
  3. Ubezpieczenie domu w budowie – koszt

Ubezpieczenie domu w budowie – co to takiego?

Ubezpieczenie domu w budowie pozwala na ochronę budowanego domu jeszcze zanim się do niego wprowadzisz. Jest to rozwiązanie, które uchroni Cię przed wieloma, przykrymi w skutkach wydarzeniami. Wszystko za sprawą zakresu. Ubezpieczenie budowy domu obejmuje swoim zasięgiem nie tylko skutki zdarzeń losowych (jak pożar, silny wiatr, grad), lecz także na przykład kradzieży z włamaniem.

Warunek ubezpieczenia domu w trakcie budowy od kradzieży z włamaniem? Dom musi być w stanie zamkniętym surowym, czyli posiadać pełne zadaszenie i zamknięte wszystkie otwory zewnętrzne, jak miejsca na okna i drzwi.

Nie wiesz jeszcze, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania? Nie dla wszystkich jest oczywiste, czy ubezpieczenie domu jednorodzinnego w budowie ma sens. Niestety, pozostawiona budowa po godzinach pracy może przyciągnąć złodziei. Niepilnowana przez nikogo posesja pod miastem wydaje się być łatwym łupem. Często nie pomagają ani ogrodzenie, ani zamontowane kamery. Odzyskanie skradzionych rzeczy będzie graniczyło z cudem, a złapać kogoś na gorącym uczynku można chyba jedynie monitorując posesję 24h/dobę. Ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest często jedyną szansą na odzyskanie wartości skradzionego mienia.

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy najlepiej wykupić jak najszybciej, ponieważ trudno określić, kiedy może dojść do pożaru czy kradzieży.

Ubezpieczenie budowy domu – kiedy się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie budowy od zdarzeń losowych możliwe jest już na etapie pierwszych robót budowlanych np. związanych z wykonaniem fundamentu, a od kradzieży z włamaniem od momentu uzyskania stanu zamkniętego surowego. Warunki ubezpieczenia budowy od kradzieży z włamaniem warto poznawać i porównywać już wcześniej, aby móc potem sprawnie zawrzeć umowę.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Warunki ubezpieczenia domu w budowie są zróżnicowane i zależą zarówno od wybranego przez Ciebie ubezpieczyciela, jak i typu umowy. Ale stałą zasadą jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia domu lub mieszkania. Oto kilka przykładów możliwości, jakie daje ubezpieczenie domu w budowie.

ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych

Jeśli zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu domu lub mieszkania, pamiętaj, że podstawą wybranej ochrony powinno być ubezpieczenie budowy domu od zdarzeń losowych. Czym właściwie są zdarzenia losowe? Są to wydarzenia, których nie można przewidzieć i którym zawczasu nie można zapobiec. Może to być pożar, uderzenie pioruna, silny wiatr, grad, upadek drzewa, lawina, wybuch, trzęsienie ziemi, lecz także wjechanie samochodu w ścianę domu, a nawet upadek samolotu czy helikoptera na budowę. Ubezpieczyciel powinien pokryć koszty nie tylko poniesionych strat wynikających z wartości utraconych/zniszczonych przedmiotów, lecz również koszty poniesione na ratowanie przedmiotów, sprzątanie po szkodzie czy opłacenie rzeczoznawców.

Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży z włamaniem

Przed czym chroni polisa mieszkaniowa? To zależy od zakresu, który wybierzesz. Ubezpieczenie domu w trakcie budowy od kradzieży to obecnie niemal konieczność. Zniknąć może także to, co już udało się zamontować wewnątrz domu. I właśnie tego dotyczy zdecydowana większość ubezpieczeń domów w budowie od kradzieży. Polisa będzie najczęściej chroniła elementy stałe, a więc wszystkie przedmioty, które zostały już zamontowane i których odłączyć nie można bez użycia narzędzi. Elementem stałym nie będą więc meble, ale wbudowany sprzęt AGD, armatura łazienkowa czy kominek już tak.

Ubezpieczenie domu w budowie – koszt

Koszty zależą od podobnych czynników, jak w przypadku domu już użytkowanego, czyli metrażu, lokalizacji, konstrukcji, rodzaju zabudowy. Koszt ubezpieczenia domu w budowie zostanie indywidualnie wyliczony na podstawie danych podanych ubezpieczycielowi. W Avivie polisę możesz kupić już w cenie 100 złotych za rok.

Weź pod uwagę, że najtańsze ubezpieczenie domu w budowie będzie najprawdopodobniej obejmować jedynie zdarzenia losowe, ale już niekoniecznie kradzież. Dlatego rozważ, co jest dla Ciebie opłacalne – niższa składka czy kompleksowa ochrona budowy.

[1] https://pomorska.pl/juz-80-proc-polakow-ubezpiecza-domy-i-mieszkania-czy-znasz-zakres-swojego-ubezpieczenia/ar/13420524

Pozostałe artykuły