Co chroni dom przed burzą?

Fakty i mity

Tego nie powinieneś robić podczas burzy – fakty i mity

O burzach krąży wiele przekonań, lecz nie wszystkie z nich znajdują potwierdzenie w nauce. Gdyby każdy z nas posiadał rzetelną wiedzę o naturze wyładowań atmosferycznych i związanych z nimi zjawiskach, notowalibyśmy znacznie mniej wypadków! Sprawdźmy zatem, które stwierdzenia o burzach to prawda, a które można włożyć między bajki.

1. Drzewo, choć chroni przed deszczem, jest najgorszym schronieniem przed burzą.

PRAWDA. Pioruny uderzają w punkty najwyżej położone w terenie. Drzewa zwykle górują nad innymi obiektami. Uciekając przed burzą, szukaj obniżeń i zagłębień terenu.

2. Na otwartym terenie burzę należy przeczekać na leżąco.

MIT. W to stwierdzenie wciąż wierzy większość ludzi. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono całkiem sensowne. Skoro pioruny uderzają w najwyższe obiekty, to na polu, łące czy innej równinie takim obiektem będzie uciekający człowiek. Na leżąco mamy szansę niemal zrównać się z ziemią. Niestety, nie powinniśmy się także liczyć ze zjawiskiem napięcia krokowego – różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy dwoma punktami oddalonymi od siebie „na odległość kroku”. Gdy leżymy na ziemi, tymi punktami będzie nasza głowa i stopy. Jeśli w ziemię w pobliżu uderzy piorun, to przez nasze ciało przepłynie prąd o natężeniu równym różnicy potencjałów między głową i stopami. Uff, brzmi skomplikowanie… Jak zatem zachowywać się podczas burzy na otwartym terenie? Nie należy się kłaść, ale ukucnąć ze złączonymi stopami – w ten sposób nasze ciało będzie miało tylko jeden punkt styku z ziemią.

3. Na czas burzy należy wyłączać telefony komórkowe.

MIT. Czy podczas burzy można używać telefonu? Według obiegowych opinii komórka ściąga nie tylko sygnał GSM, ale też pioruny. Okazuje się jednak, że tak małe urządzenie nie jest w stanie ściągnąć wyładowania. Co więcej, nie może tego zrobić nawet tablet czy laptop.

4. Gdy na zewnątrz jest burza, należy wyłączyć komputer.

PRAWDA/MIT. Tu sprawa nie jest taka oczywista. Wyłączanie komputera podczas burzy zapobiega jego ewentualnej awarii, ale jedynie wtedy… gdy wyjmiemy wtyczkę z gniazdka! Pioruny zawsze wybierają drogę o najlepszej przewodności elektrycznej. Taką drogą są właśnie instalacje elektryczne w budynkach. Jeśli piorun uderzy w instalację naszego domu, to po przewodach dostanie się aż do gniazdka i… podłączonego do niego komputera.

5. Burzy nie należy obserwować z okna.

PRAWDA. Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? W tym przypadku warto uruchomić wyobraźnię – co się stanie, gdy w szybę uderzy spadająca z drzewa gałąź? Nietrudno o to, gdy wieje silny wiatr.

Więcej na temat prawidłowego zachowania podczas burzy znajdziesz na stronach Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej[1] oraz Policji[2].

Co powinieneś zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swój dom przed burzą

Z technicznego punktu widzenia dom można zabezpieczyć na dwa sposoby: tradycyjną instalacją odgromową lub poprzez tzw. system aktywny. Instalacja odgromowa wykorzystuje zwody poziome i pionowe, które łączą się z przewodami odprowadzającymi i uziemieniem domu. Do zwodów podłącza się wszystkie elementy z metalu, które wystają ponad dach, np. komin i antenę telewizji. Jeśli chodzi zaś o system aktywny, to ma on dużo mniejszy wpływ na estetykę budynku. Wymaga założenia tylko jednego przewodu odprowadzającego, a nie całej sieci zwodów, jak w przypadku instalacji odgromowej. Ponadto system aktywny nie wymaga rozkopów wokół budynku, co jest niezbędne do założenia instalacji tradycyjnej.

Jakie budynki muszą mieć instalację odgromową? Jeśli jesteś właścicielem małego domu jednorodzinnego, to zgodnie z prawem budowlanym nie masz obowiązku zakładania instalacji odgromowej. Nie oznacza to jednak, że Twoja posiadłość nie jest narażona na uderzenie pioruna. Największym ryzykiem obarczone są wysokie domy położone na wzniesieniach terenu. Obowiązek założenia instalacji odgromowej mają właściciele domów:

  • o powierzchni przekraczającej 500 m2 i wysokości ponad 15 m,
  • zbudowanych z łatwopalnych materiałów (tu wysokość budynku nie ma znaczenia),
  • których wskaźnik zagrożenia piorunowego przekracza normę (może go obliczyć fachowiec).

Piorunochron – jak działa?

Najbardziej znanym narzędziem zabezpieczającym budynki przed wyładowaniami atmosferycznymi są piorunochrony. Piorunochron jest zewnętrzną częścią instalacji odgromowej, która wraz zabezpieczeniami wewnętrznymi tworzy instalację odgromową. Jego działanie jest bardzo proste – metalowy pręt umieszczony na najwyższym punkcie dachu budynku przejmuje wyładowanie atmosferyczne i odprowadza je przewodami instalacji odgromowej prosto do ziemi.

Jeśli nie musisz i z jakichś względów nie chcesz zakładać u siebie instalacji odgromowej, możesz zainwestować w samo zabezpieczenie anteny satelitarnej. To małe urządzenie montuje się bezpośrednio przy gnieździe antenowym urządzeń, które chcesz chronić. Zabezpieczenie anteny przed piorunem jest ważne, bo antena – jako wystający, metalowy element – jest miejscem, w które pioruny uderzają dość chętnie.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej – pomyśl o bezpieczeństwie już na etapie budowy

Dom zabezpieczony przed skutkami uderzenia piorunów to także dom z właściwie zaprojektowaną instalacją elektryczną. Instalacja powinna być podzielona na kilka obwodów. Jeśli burza spowoduje awarię jednej(np. odpowiedzialnej za oświetlenie holu), reszta wciąż będzie działać i dostarczać prąd Mowa tu o awariach spowodowanych np. przez silny wiatr, a nie uderzenie pioruna bezpośrednio w dom. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że piorun jest o wiele silniejszy niż typowe zabezpieczenia elektryczne w domu. Przez domową instalację elektryczną potrafi przebiec tak szybko, że bezpieczniki nie zdążą zareagować na czas.

Budując dom, warto pomyśleć także o osobnych obwodach do zasilania najważniejszych urządzeń, np. pompy centralnego ogrzewania. W domu może wówczas zabraknąć prądu, ale nie zabraknie ciepła.

Ubezpieczenie domu przed skutkami burzy – czy warto je wykupić?

Brak wymogu zabezpieczania wszystkich budynków sprawia, że większość z nas nie instaluje instalacji odgromowych. W końcu to niemały koszt i skoro nie trzeba go ponosić, to z reguły tego nie robimy. Tymczasem instalacja odgromowa znacznie zmniejsza ryzyko zniszczeń spowodowanych przez uderzenie pioruna, choć nie niweluje ryzyka całkowicie. Poza instalacją dobrze pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania i domu w Avivie chroni Cię przed pożarem, także tym wywołanym przez uderzenie pioruna. Polisa daje ochronę również w przypadku innych zdarzeń losowych. Piorun zniszczył instalację elektryczną i sprzęty domowe podłączone do prądu? Jeśli masz ubezpieczenie otrzymasz pieniądze, które pozwolą naprawić te zniszczenia.

  • Boisz się zniszczeń, które może spowodować burza? Ubezpieczenie domu mieszkania zapewnia odszkodowanie w przypadku zniszczenia: podstawowych elementów mieszkania i domu, a więc ścian, dachu i innych stałych części, jak framugi i drzwi wejściowe,
  • wszelkich szklanych elementów, przede wszystkim szyb okiennych,
  • wyposażenia: sprzętów AGD i RTV, mebli i innych przedmiotów codziennego użytku,
  • Twoich zwierząt domowych, jeśli ucierpią w wyniku burzy.

Ubezpieczenie mieszkania i domu daje ochronę nie tylko przed tak poważnymi skutkami burzy. Każda drobna usterka będąca jej konsekwencją może zostać pokryta z polisy ubezpieczeniowej. W jej naprawie pomoże np. specjalista w ramach Home Assistance w ubezpieczeniu domu i mieszkania.

Na pewno ciekawi Cię także to, czy ubezpieczenie obejmuje również inne zabudowania na terenie Twojej posesji, czyli garaż i budynki gospodarcze. Jak najbardziej! Otrzymasz zwrot kosztów nawet wtedy, gdy burza zniszczy bramę wjazdową, ogrodzenie, altankę czy ogrodowy plac zabaw Twoich dzieci. Pamiętaj tylko o ubezpieczeniu również budynków gospodarczych i budowli. A skoro jesteśmy już przy ogrodzie – ubezpieczenie ochroni także przed skutkami zniszczeń roślinności i ogródka warzywnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie nawet profesjonalną aranżację ogrodu. Możesz ubezpieczyć także domek letniskowy, znajdujący się w zupełnie innym miejscu i innym mieście niż Twój dom.

A co jeśli dopiero budujesz dom? Wówczas także jesteś narażony na negatywne skutki burz. Na szczęście dom w budowie możesz ubezpieczyć podobnie  jak zamieszkały  budynek mieszkalny!.


Czy należy się bać burzy? Tak, jeśli w żaden sposób się przed nią nie chronisz. Ubezpieczenie nie sprawi, że burze zaczną omijać okolice Twojego domu, ale da Ci realną pomoc, gdy żywioł wyrządzi jakąś szkodę na Twojej posesji.

[1] https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/gdy_szaleje_zywiol

[2] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/147102,Jak-sie-zachowac-w-czasie-burzy.html

Ubezpiecz dom lub mieszkanie

Nie płać z własnej kieszeni, gdy zalejesz sąsiada 

Sprawdź cenę bez logowania Zaloguj się po zniżkę 5%*

*Zniżka 5% dotyczy klientów, którzy dokonają płatności za polisę po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.