Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Zastanawiasz się jak wybrać ubezpieczenie mieszkania i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Na pewno zależy Ci na ochronie przed zalaniem. Oto 5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać kupując polisę.

Dom powinien być najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Właśnie dlatego warto wybrać ubezpieczenie, które ochroni Cię przed najczęstszymi szkodami i zapewni maksymalny komfort. Dziś możesz wygodnie kupić polisę mieszkaniową online. Najpierw jednak sprawdź, jak ubezpieczyć mieszkanie, aby zapewnić sobie możliwe najszerszą ochronę.

1. Ubezpieczenie od zalania mieszkania ma sens, jeśli dobierzesz odpowiedni zakres

Zalanie i związane z nim problemy to temat - rzeka. Wystarczy wspomnieć, że zniszczenia wywołane wodą należą do najczęściej zgłaszanych szkód ubezpieczeniowych. Na pełną ochronę w przypadku zalania możesz liczyć dopiero, kiedy uwzględnisz różne przypadki. Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania to awaria domowych sprzętów lub instalacji wodno-kanalizacyjnej –u Ciebie lub Twojego sąsiada.

Przyczyn zalania może być jednak więcej. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, grozi Ci zalanie wodą z opadów. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, by uchronić się przed koniecznością pokrywania kosztów wszystkich tych szkód z własnej kieszeni.Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, by uchronić się przed koniecznością pokrywania kosztów wszystkich tych szkód z własnej kieszeni.

A może mieszkasz na południu Polski – w regionie szczególnie zagrożonym powodziami? Koniecznie uwzględnij to przy wyborze polisy. W tym przypadku woda wodzie nierówna.

2. 2. Ubezpieczenie domu – na co zwrócić uwagę? Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno pokrywać koszty poszukiwania przyczyny szkody i zawierać OC w życiu prywatnym 

Czasem nie od razu wiemy, kto odpowiada za zalanie mieszkania. Warto sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie pokrywa koszty poszukiwania przyczyny szkody. W tym przypadku będziesz mógł liczyć na specjalistów, którzy znajdą źródło usterki, a następnie zajmą się jej naprawą.

Wiesz już, że to nie Ty zawiniłeś? W takiej sytuacji niektórzy zastanawiają się, gdzie zgłosić zalanie mieszkania przez sąsiada (do swojego towarzystwa, czy raczej firmy winowajcy?). W tym przypadku koszt naprawy zniszczeń pokryje ubezpieczyciel Twojego sąsiada. Gdyby jednak Twój sąsiad nie był ubezpieczony, odszkodowanie wypłaci Aviva.

A czego można się spodziewać przy odwrotnym scenariuszu? Jeśli zdarzy się, że odpowiedzialność za zalanie sąsiada spadnie na Ciebie, musisz być pewien, że posiadasz odpowiednią ochronę. OC w życiu prywatnym zadziała właśnie w takim przypadku. Jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje tę formę ochrony, w przypadku zalania sąsiad otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy.

3. Niedoubezpieczenie nieruchomości może mieć przykre konsekwencje

Zastanawiasz się, co to jest suma ubezpieczenia i jak obliczyć jej wartość? W przypadku ubezpieczeń majątkowych jest to maksymalna kwota odszkodowania, którą ubezpieczyciel zgadza się wypłacić w związku ze szkodą. 

Dobranie nieadekwatnej kwoty niesie ze sobą ryzyko niedoubezpieczenia. Niedoubezpieczenie występuje, gdy suma ubezpieczenia jest zaniżona i nie odpowiada wartości rynkowej mieszkania. W przypadku szkody całkowitej, właściciel nieruchomości może liczyć jedynie na maksymalną sumę ubezpieczenia, która – jeśli będzie zbyt niska – nie wystarczy na pokrycie szkód.

W Aviva ubezpieczenie mieszkania dopasowuje się do Ciebie. Pamiętaj jednak, że suma ubezpieczenia powinna być tak dobrana, abyś mógł dzięki niej przywrócić nieruchomość do stanu sprzed szkody. Przesadne zaniżanie kwoty na pewno Ci się nie opłaci.

4. Sumy odnawialne i wartość odtworzeniowa w każdej firmie znaczą co innego

Sprawdź, czy Twoje towarzystwo przewiduje odnawialne sumy ubezpieczenia. Jeśli nie, koszt likwidacji szkody zostanie odjęty od sumy, na którą ubezpieczyłeś swój majątek.

W Aviva odnawialne sumy ubezpieczenia są przewidziane min. dla murów i elementów stałych budynku oraz ruchomości domowych. Zatem jeżeli pożar zniszczy ściany Twojego mieszkania, a wyposażenie zostanie skradzione, do końca trwania polisy będziesz chroniony na kwotę określoną w umowie.

Powinieneś także sprawdzić, jak ubezpieczyciel oszacuje cenę Twojego wyposażenia przy wypłacie odszkodowania. W tym miejscu warto wspomnieć, co to jest wartość odtworzeniowa (nowa) i rzeczywista. Ponieważ z biegiem czasu każdy sprzęt się zużywa, automatycznie staje się mniej wart (jego wartość rzeczywista spada).  Przy wypłacie odszkodowania Aviva stosuje jednak zwrot na podstawie wartości odtworzeniowej – czyli korzystniejszy dla Ciebie.

Jak to działa? Wyobraź sobie, że pożar pochłonie telewizor w Twoim salonie. Jeśli będziesz ubezpieczony w Avivie, otrzymasz odszkodowanie, za które będziesz mógł kupić nowy sprzęt tego samego lub podobnego rodzaju. 

5. Assistance to bogaty zestaw usług

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ochrona Twojego domu, lecz także codzienna pomoc dla Ciebie. Dobre ubezpieczenie powinno zawierać pakiet usług Assistance, dzięki któremu rozwiążesz wiele niespodziewanych problemów. Jeśli nagle zachorujesz lub ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi, w ramach Assistance medycznego będziesz mógł skorzystać z domowej wizyty lekarskiej i zabiegów rehabilitacyjnych, a nawet zlecić zakup leków.

Assistance domowy to także serwis sprzętu RTV i AGD. Kiedy zepsuje Ci się komputer lub pralka, możesz zamówić specjalistę – i to przez 24 godziny na dobę! Ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy sprzętu na miejscu lub jego transport do autoryzowanej stacji naprawy. Assistance uwzględnia również koszt pracy hydraulika, ślusarza i szklarza. Jesteś chroniony w wielu sytuacjach.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że Assistance gwarantuje także inne, mniej oczywiste wygody. Korzystając z Assistance możesz zamówić zakupy do domu, zarezerwować hotel i taksówkę, a nawet zapewnić swoim dzieciom korepetycje. Jeśli zdarzy Ci się wypadek i będziesz musiał zostać w szpitalu, na czas leczenia zorganizujemy opiekę Twoim zwierzętom domowym. 

Pozostałe artykuły