Bezpieczeństwo i dobro Twoje oraz Twoich najbliższych to priorytet. Ciężko pracujesz, starasz się, aby Twój dom było oazą, schronieniem i miejscem wspólnych radości. Istnieją jednak sytuacje, które mogą ten spokój zaburzyć. Przed ich finansowymi konsekwencjami warto zabezpieczyć się dobrym ubezpieczenie. Jeżeli jednak spotka Cię przykra niespodzianka, warto wiedzieć, jak postąpić.

Nie wiesz, jak powinno przebiegać zgłoszenie zalania mieszkania? Zastanawiasz się, ile masz czasu na zgłoszenie szkody w mieszkaniu? Nie martw się, przeprowadzimy Cię przez ten proces.

Dom to najważniejsze miejsce w Twoim życiu. Wykupując ubezpieczenie domu w Avivie, zapewniasz sobie wsparcie finansowe na wypadek zdarzeń takich jak zalanie, przepięcie, powódź, kradzież z włamaniem, a także na wiele innych zdarzeń losowych. Oto najważniejsze wskazówki, które podpowiedzą Ci jak postępować, gdy wystąpi szkoda.

Jak zgłosić roszczenie?

Wykupione przez Ciebie ubezpieczenie domu lub mieszkania zaczyna obowiązywać od dnia następnego po opłaceniu składki i w zależności od wariantu, ochrona może trwać od 1 roku do nawet 3 lat. Jeśli więc w okresie ważności polisy przytrafi się okoliczność, która jest uwzględniona w warunkach ubezpieczenia, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Oto one.

 1. Jeżeli okoliczności szkody tego wymagają, niezwłocznie zawiadom odpowiednie służby, w tym policję. W zawiadomieniu uwzględnij wykaz utraconego, zniszczonego lub uszkodzonego mienia.
 2. Ile masz czasu na zgłoszenie szkody w mieszkaniu? Powiadom nas o zdarzeniu, kiedy tylko będzie to możliwe, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia, kiedy dowiesz się o szkodzie. W Aviva zgłoszenie szkody jest bardzo proste. Możesz go dokonać poprzez formularz na stronie internetowej bądź dzwoniąc pod numer +48 22 557 44 44. Daj nam znać, jeśli Twój dom lub mieszkanie jest ubezpieczone również u innego ubezpieczyciela.
 3. Postaraj się ograniczyć straty. Jeśli będzie to możliwe, zabezpiecz mienie tak, aby rozmiar szkody był jak najmniejszy. Utrzymaj ten stan, a my  skontaktujemy się z Tobą i ocenimy straty. Jeśli nie nastąpi to w ciągu 3 dni roboczych, możesz uprzątnąć miejsce zdarzenia.
 4. Jeśli zaistniała szkoda nastąpiła w wyniku zalania, zalania przez opady atmosferyczne lub zalania w wyniku pękania rur, należy niezwłocznie zgłosić zalanie mieszkania zarządowi budynku (jeśli istnieje).
 5. Postaraj się znaleźć świadków zdarzenia i ustal okoliczności wystąpienia szkody.
 6. Przygotuj informacje o przyczynie szkody, a także sporządź listę straconego, uszkodzonego lub zniszczonego mienia. Następnie poczekaj na informację zwrotną, w której poinformujemy Cię, jakie dokumenty lub informacje należy dostarczyć.

Formularz zgłoszenia szkody – jak go wypełnić?

Formularz zgłoszenia szkody znajdziesz na naszej stronie internetowej.Na początku formularza niezbędne będzie wpisanie informacji o numerze polisy oraz nazwie ubezpieczenia, a także wypełnienie informacji adresowych i kontaktowych. W kolejnych krokach poprosimy Cię o udzielenie odpowiedzi na następujące kwestie:

 • Data powstania i data zgłoszenia szkody, a także jej miejsce i przyczyna wystąpienia
 • Informacje o tym, kiedy i jakie osoby lub instytucje zostały powiadomione
 • Niezbędne będzie zamieszczenie listy uszkodzonych i/oraz utraconych przedmiotów. Jeśli pamiętasz, podaj datę ich zakupu oraz szacowaną wartość.
 • W kolejnych krokach należy zaznaczyć właściwe oświadczenia, m. in. o cesji, udokumentowaniu wartości szkód, a także o tym, czy w ciągu ostatnich 3 lat otrzymano już wypłatę z tytułu ubezpieczenia lokalu.
 • W punkcie 12 poinformuj nas o załącznikach do zgłoszenia szkody – m. in. rachunkach, fotografiach, notatce policyjnej itp., a także podaj numer rachunku bankowego.
 • Na końcu formularza nie zapomnij o czytelnym podpisie, a także dacie i miejscu jego wypełnienia.

Zakup polisy mieszkaniowej to odpowiedzialny krok, który gwarantuje bezpieczeństwo i komfort Twój oraz Twoich najbliższych. Pamiętaj, że ubezpieczając dom lub mieszkanie w Avivie otrzymujesz gwarancję wypłaty odszkodowania w 10 dni. Jeżeli nie wywiążemy się z tego zobowiązania, otrzymasz zwrot składki.

Pozostałe artykuły