Działania społeczne

Fundacja Aviva

W 2014 roku Fundacja Aviva rozpoczęła nowy program działania. Jest nim cykliczny konkurs grantowy „To dla mnie ważne”. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów, które służą realizacji ważnych społecznie celów, integrują i mobilizują do działania. Wykorzystujemy do tego internet, w tym media społecznościowe.

W 2014 roku tematem konkursu jest pomoc rodzicom w wychowaniu małych dzieci.

Dla kogo przeznaczony jest konkurs?

Zapraszamy ludzi aktywnych społecznie do zgłaszania inicjatyw i zdobywania dla nich poparcia wśród społeczności lokalnych, a także wirtualnych.

Swój pomysł do konkursu może zgłosić każda dorosła osoba. Szczególnie liczymy na rodziców małych dzieci i na organizacje pozarządowe prowadzące działalność w tym zakresie. Zapraszamy też samorządy i podległe im jednostki, zwłaszcza przedszkola, świetlice, domy kultury.

Jakie inicjatywy można zgłaszać do konkursu?

Liczymy na pomysłowość i społeczną aktywność ludzi – nie tworzymy więc zamkniętej listy rodzajów inicjatyw, które można zgłaszać do konkursu. Każda propozycja powinna służyć dobru wspólnemu, czyli korzyści z jej realizacji powinna odczuwać szersza społeczność. Inicjatywy mogą mieć charakter inwestycji lub programów społecznych.

Kilka przykładów:

 • utworzenie lub odnowienie placu zabaw dla dzieci
 • zakup sprzętu dla dzieci do świetlicy, sali zabaw
 • utworzenie miejsca przyjaznego dzieciom i rodzicom na podwórku, osiedlu
 • program zajęć artystycznych, sportowych, rozwojowych dla dzieci i rodziców
 • działania zachęcające ojców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi
 • działania wspierające rodziców dzieci chorych i niepełnosprawnych
 • inicjatywy w przestrzeni wirtualnej (portal poradnikowy dla rodziców, mapa miejsc przyjaznych dzieciom, aplikacje mobilne).

Zobacz krótki film: http://youtu.be/h80fqXT0uYM

Jak wziąć udział w konkursie?

Utworzyliśmy specjalną stronę www.todlamniewazne.pl, która zawiera szczegółowe informacje o konkursie, prosty formularz umożliwiający zgłoszenie inicjatywy, narzędzia przydatne w jej promocji oraz mechanizm głosowania.

Wiesz, co można zrobić w miejscowości czy dzielnicy, by rodzicom było łatwiej wychowywać swoje dzieci? A może masz pomysł na stworzenie strony internetowej bądź aplikacji mobilnej, która ułatwi życie rodzicom i ich dzieciom?

Zgłoś swój pomysł do konkursu! Wypełnij formularz, podając niezbędne informacje. Jeśli to możliwe, dołącz zdjęcia, filmiki lub inne materiały, które pokażą innym, że masz pożyteczny pomysł, który będzie służył dobru wspólnemu.

Znajdź organizację lub instytucję, która – jako beneficjent – zrealizuje Twoją inicjatywę za pieniądze z grantu.

Potem docieraj do ludzi, dla których jest on ważny i którzy będą gotowi poprzeć go w głosowaniu internetowym. Wykorzystaj w tym celu możliwości, jakie daje internet i media społecznościowe.

Z jakich narzędzi można korzystać, by wypromować swój pomysł?

Na stronie www.todlamniewazne.pl przygotowaliśmy specjalny zestaw narzędzi. Korzystając z nich można łatwo przygotować i wydrukować kolorowy plakat lub ulotkę promujące inicjatywę. Można stworzyć różne materiały do internetu, m.in. na Facebooka. Warto też skorzystać z innych porad, jak i gdzie promować swoją inicjatywę, żeby zdobywać głosy. Poradniki i materiały są dostępne po zgłoszeniu inicjatywy na stronie.

Kto zdecyduje o przyznaniu grantów?

Inicjatywy z największym poparciem w głosowaniu internautów zostaną przedstawione jury, które rozdzieli pulę grantów. Większość członków jury to osoby, które cieszą się autorytetem w sprawach ważnych dla rodziców i dzieci, i które jednocześnie nie są związane z Fundacją Aviva.

Pula grantów w pierwszej edycji konkursu wynosi 100 000 zł.

Przebieg konkursu

 • uczestnik wypełnia formularz zgłoszeniowy na www.todlamniewazne.pl
 • jeśli inicjatywa spełnia wymogi regulaminu, moderator dopuszcza ją do udziału w konkursie – odtąd jest widoczna na stronie
 • uczestnik uzyskuje poparcie internautów dla zgłoszonego pomysłu, wykorzystując narzędzia udostępnione przez organizatora
 • internauci, którzy chcą poprzeć daną inicjatywę, głosują na nią na stronie
 • 20 inicjatyw z największą liczbą jest przedstawiane jury, która podejmuje decyzję o liczbie i wysokości grantów
 • Fundacja Aviva ogłasza wyniki konkursu i podpisuje umowy z beneficjentami grantów
 • beneficjenci wykorzystują środki z grantu na realizację inicjatyw, po czym podsumowują i rozliczają zrealizowane projekty.

Harmonogram pierwszej edycji konkursu

 • zgłaszanie inicjatyw i głosowanie internautów: od 27 stycznia do 28 marca 2014 roku
 • ogłoszenie wyników: do 18 kwietnia 2014 roku
 • podpisywanie umów i realizacja grantów: po ogłoszeniu wyników

Zapraszamy do zgłaszania inicjatyw i do udziału w głosowaniu na stronie www.todlamniewazne.pl.

Zobacz krótki film: http://youtu.be/h80fqXT0uYM

 

Drukuj tę stronę

zwiń / rozwiń